A Krúdy Gyula Irodalmi Körről

A Krúdy Gyula Irodalmi Kör 1982. október 25-én alakult Óbudán a Zichy kastélyban 13 lelkes író, költő, irodalomtörténész kezdeményezésével, akik célul tűzték ki Krúdy életművének megismertetését és népszerűsítését, valamit a tagjaik irodalmi tevékenységének és publikációnak elősegítését, és irodalmi rendezvények szervezését. Az alapítók között voltak: Hunyadi István költő, műfordító és Kende Sándor író az Írószövetség tagjai.

        Alapító tag volt Bíró András író, költő, szerkesztő is, aki 2016.június 25-én hunyt el 93 éves korában, valamint Szőke Miklós Árpád  (pár éve hunyt el). Ő volt a Kör első elnöke 1991-ig, majd Király Lajos a második elnök immár 30. éve. A Kör első titkára T. Ágoston László volt, és őt követte Kanizsa József, aki 32 évig töltötte be ezt a tisztséget. 2019 márciusától Németh Nyiba Sándor a titkár.
      Az alapítók azért választották Krúdy Gyulát a Kör névadójának, mivel életének három utolsó évét Óbudán, a Templom utca 15-ben töltötte és itt is halt meg 1933. május 12-én. Jelenleg itt működik a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, valamint Krúdy Gyuláról szóló állandó kiállítás is
      A körnek jelenleg 52 tagja, 14 tiszteletbeli tagja, 3 örökös tiszteletbeli tagja és 71 pártoló tagja van. A tiszteletbeli tagok között olyan neves személyek találhatók és voltak, mint Csukás István Kossuth-díjas költő (meghalt 2020 februárjában); Lator László Kossuth-díjas költő; Józsa Judit keramikusművész; Hegedüs Valér zongoraművész; Rajki László szobrász; Tálas Ernő, a Stockholmi Királyi Opera tenorja (meghalt 2018 januárjában) ;Michel Cahour francia költő és filozófus Yannick Resch francia egyetemi tanár, író, költő.Tiszteletbeli tag volt a 2016 április elsején elhunyt Keres Emil Kossuth-díjas színművész is, aki számos irodalmi est és könyvbemutató felejthetetlen szereplője volt.
      A Kör a működését Óbudán a Laktanya utca 1, szám alatt kezdte meg, majd 1986-1991 között a Kiskorona 3. szám alatt szervezte főbb rendezvényeit. 1992 tavasza óta, immár 29. éve a Kéhli Vendéglő ad helyet a Körnek.  A segítségért köszönet Cecei-Horváth Tibornak, illetve az ő halála után fiainak: Cecei Horváth Gergelynek és ifjú Cecei-Horváth Tibornak.
      Cecei-Horváth Tibornak, a Krúdy Kör alelnökének, a „kocsmáros költőnek” örök hálával tartozik a Kör, hogy befogadott bennünket. Hálánk jeléül, családjával összefogva emléktáblát helyeztünk el 2015-ben a vendéglőben, amelyet Mihályi Gábor Munkácsy-díjas szobrászművész készített.

Mit is sikerült megvalósítani 38 év alatt az alapítók célkitűzésekből?

1./ Minden évben Krúdy Gyula születésének (október 21.) és halálának (május 12) az évfordulója alkalmából koszorúzási ünnepséget rendez a Kör a Krúdy emléktáblánál, ahol életének utolsó 3 évét élte, valamint a Krúdy szobornál. A Kéhli Vendéglő nagytermében (amely 2016 május óta a Krúdy terem nevét viseli) ünnepi emlékműsor keretében megkoszorúzzák annál az asztalnál az emlékfalat, ahol Krúdy Gyula tanyázóhelye volt. Ezen alkalommal kerülnek átadásra a Krúdy kitüntetések, igazolványok is, valamink Krúdy Gyula és a Kör alkotóinak írásaiból szerveződik a műsor.

2./ Kapcsolatot alakult ki Krúdy Gyula szülővárosával, Nyíregyházával, ahol a városi és megyei könyvtár olvasóterme felvette Krúdy Gyula nevét. Immár 14 éves a kapcsolat a szlovákiai Szécsénykovácsival, ahol Krúdy apai ágának ősei egykor éltek. Itt évente a falu lakóival közös szentmise, koszorúzási ünnepség és emlékműsor a fő program. A szécsénykovácsiak pedig a krúdy körben szerepelnek ünnepi alkalmakkor.
A falunak Simon M. Veronika és Koncz Eta festőművészek Krúdy portrét adományoztak. Kapcsolatfelvétel történt a Várpalotán működő „Krúdy Gyula” Könyvtárral. Várpalotán élt Krúdy anyai nagyanyjával, aki sokat mesélt neki gyermekkorában. Itt is két Krúdy portrét adományozott a Kör a könyvtárnak és emlékműsorokat adott.

3./ Az irodalmi rendezvényeket nemcsak a Kéhli Vendéglő Krúdy Szalonjában került megszervezésre, hanem 10 éven át a XV. kerületi Eötvös könyvtárban, 2014 januárjától  a XVII. kerületi Sashalmi könyvtárban, 2019 szeptembere óta a Újpesten a Király utcai könyvtárban, és 11 éve a XVIII. kerületi Zila Kávéházban, a „Kávéházi estek” keretében.
A Krúdy Szalonban olyan neves írókat, költőket, festőket, grafikusokat, előadóművészeket szerepeltek, mint: Baranyi Ferenc, Czére Béla, Jókai Anna, Kaiser László, Kalász Márton, Keres Emil, Mécs Károly, Koós László, Lator László, Lelkes Péter, Pomogáts Béla, Mezei Katalin, Oláh János, Laczkó András, Simon M. Veronika, Szeredy Krisztina, Tálas Ernő, Tüskés Tibor, Fodor András, Hegedüs Valér, Nagy Gáspár, Krúdy Anna, Zorád Ernő, Michel Cahour.
Célkitüzés az Óbudán élő ismert alkotóknak a bemutatása is (Pl.: Baktai Faragó József, Czigány György, Csukás István, Gyimesi László, Koncz Eta, Zalán Tibor.). Minden programról a kerületi újságokon keresztül (Óbuda, Helyi téma) tájékoztatás és tudósítás jelent meg.

4./ Kapcsolatot tartott és tart a Kör a haza irodalmi körökkel, irodalmi újságok szerkesztőivel és kölcsönösen szerepelnek egymás rendezvényein. Az irodalmi egyesületek közül jó együttműködés alakult ki többek között Budapesten a csepeli Tamási Lajos Olvasó Munkás Klubbal, a Művészetbarátok Egyesületével, a TAMA Művészetbarát Asztaltársasággal, a KLÁRIS Körrel, illetve annak utódjával az „Élhető világ” Klubbal, a Táncsics Irodalmi Művészeti Körrel, a Kőbányai Írók, Költők Egyesületével és a Magyar Kultúra Lovagrenddel. Vidéken pedig a kazincbarcikai SZIRT-tel, a pécsi „Új Hang” Társasággal, a hódmezővásárhelyi Kárász József Alapítvány Irodalmi Körével, a csongrádi „Faludy György” Irodalmi Műhellyel, a kecskeméti Bács-Kiskun Megyei Írók, Költők baráti Körével, a nagykanizsai Aranyaecset Irodalmi és Képzőművészeti Egyesülettel, majd utódjával a „Takács László” Irodalmi Körrel.
      Az újságok közül jó kapcsolat alakult ki a FÖVENY, a HÉVÍZ, a KLÁRIS, a MAGYAR JÖVŐ, a Szárnyaló Képzelet, a pécsi Új Hang, a pápai Kristály, az Újjászületés, az ÜZEN A HOMOK, a RÍMKOVÁCSOK, a Zsarát lapokkal. 2013-tól a kecskeméti Montázsmagazin internetes újsággal gyümölcsöző együttműködés alakult ki, ahol a Krúdy Kör tagjaink életútja bemutatásra került. 2014-től pedig a  18. KERÜLETI HÍREK, azaz a hirek18.hu internetes hírportállal, annak vezetőjével Szabó Lászlóval, aki az elmúlt négy év - 2011. és 2015. közötti időszak - estjeiről Zila Lászlónak, a Zila Kávéház és Cukrászda igazgatójának anyagi segítségével 2015. júniusában a közreműködésünkkel megjelentette a „Kávéházi esték” című értékes könyvét.

5./ A Kör kapcsolatot tartott budapesti és vidéki könyvtárakkal, valamint külhoni irodalmi csoportokkal (Ipolyvarbó, Szatmárnémedi, Lendva, Zenta, Pécska). Jó az együttműködés az Írószövetséggel, az Írók Szakszervezetével, a Kárpát-medencei Irodalmi Társaságok Szövetségével.

6./ A Kör nevében Simon M. Veronika festőművész több mint 50 festményt adományozott a Kör vezetőinek jelenlétében, irodalmi műsor keretében (pl.: Krúdy Kör, Krúdy Vigadó, Megyei Könyvtár - Nyíregyháza, Békéscsaba, Bucsa, Debrecen, Körmend, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Nagyvárad, Nagykanizsa, Szécsénykovácsi, Ipolyság, Galánta, Sashalmi Könyvtár, Szatmárnémeti. Tíz Krúdy Kör tagjának portréját megfestette.
Több festményt ajándékozott Koncz Eta és Szabados István festőművész is.

7./ A Krúdy Kör az elmúlt 38 évben több száz kiállítást rendezett, illetve szerepelt irodalmi műsorral különféle kiállításokon. Tevékenységéről a TV, rádió, internet és az írott sajtó adott számot.
Külön öröm, hogy Szabó László segítségével a Youtube-on az egész világon láthatják eredményes irodalmi esteket, könyvbemutatókat, festménykiállításokat. Az ő segítségével nyitott honlapot a Kör 2016 nyarától.

8./ A Kör a tagjai egyéni művészetének és a közösségi tevékenység bemutatására, valamint az összetartozás érdekében 130 könyvet adott ki, köztük 15 antológiát. Minden antológiában közölt Krúdy Gyulától egy-egy írását. A legutóbbi szép kiállítású „Három évtized” antológiában a műveken kívül gazdag képanyagot tett közé, amelyek munkásságuk sokoldalúságát tükrözik. Krúdy Gyula halálának 80. évfordulója alkalmából 2013-ban adta ki a „Krúdytól - Krúdyról” antológiát, amelyben Krúdy Gyula írásaiból és a tagok által Krúdyról készített írásokat, emlékezéseket és festményeket, grafikákat tett közzé. 2014. februárjában  került kiadásra a Kör 15. antológiája „Utak, arcok, művészetek” címmel, amelyben a Montázsmagazinban szereplő Krúdy Körös írók, költők, festőművészek életút riportjait gyűjtötte össze. A Kör fennállásának 35. évfordulóját  2017-ben a "Három és fél évtized" antológiával  és festménykiállítással köszöntöttük.
A Krúdy kiadáson kívül az elmúlt 38 évben  a Kör tagjainak több száz kötete jelent meg és csaknem 500 antológiában és évkönyvben szerepeltek írásaik.
Számos országos, városi és kerületi rádió és Tv műsorokban szerepeltek irodalmáraik és képzőművészeik.

9./ Mindazokat, akik Krúdy Gyula írói munkásságát, valamit a Kör tevékenységét segítették, népszerűsítették 1989-től oklevéllel, Krúdy éremmel (bronz, ezüst, arany) és emlékplakettel jutalmazták. Emlékérmet kapott többek között a Krúdy Kör tagjain kívül Bajor Nagy Ernő, Bús Balázs, Dévai Nagy Kamilla, Fráter Zoltán, Gedényi Mihály, Geröly Tibor, Dr. Katona Béla, Klug Miklós, Linka Ágnes, dr. Laczkó András, Mihályi Gábor, Praznovszky Mihály, Tarlós István, Tóbiás Áron, Tüskés Tibor, Zila László, Zórád Ernő.

10./ 2013-ban Óbudán részt vett a „Krúdy Év” kerületi  rendezvénysorozatában. Ezen túlmenően 8 budapesti és vidéki rendezvényen, valamint Szécsénykovácsiban rendezvénysorozattal és „Krúdytól- Krúdyról” címmel megjelent antológiával ünnepelte névadója, Krúdy Gyula születésének 135. és halálának 80. évfordulóját. A Kör közreműködésével és Zábó Attila, a Mókus Sörkert vezetőjének anyagi támogatásával e jubileumi év kapcsán a Kerepesi úti Sírkertben felújításra került Krúdy Gyula síremléke.

      A Kör célja továbbra is, hogy népszerűsítse Krúdy Gyula életművét, segítse az írók, költők és képzőművészek szerepléseit. Színvonalas rendezvényeikkel, kapcsolataikkal hasznos közművelődési, szabadidős tevékenységet nyújtson és tovább növelje  Óbuda, a Kéhli Vendéglő, a Zila Kávéház jó hírnevét itthon és a külhonban egyaránt.

Budapest, 2016 szeptember hó
                  Frissités: 2020 márciusa


Összes oldalmegjelenítés